Wisła

Wisła to malownicze miasto w Beskidzie Śląskim, leżące u źródeł rzeki Wisły. Piękne widoki, spokojna okolica, a przede wszystkim bliskość natury sprawiają, że w Wiśle możesz naprawdę odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Ze względu na malownicze położenie Wisła nazywana jest często "Perłą Beskidów" i od lat cieszy się popularnością jako miejscowość wypoczynkowo – rekreacyjna.

Czytaj więcej...

Brenna / Górki Wielkie

Gmina Brenna to malownicze miejsce, które o każdej porze roku gwarantuje turystom wiele niezapomnianych atrakcji i mnóstwo niespodzianek. Jest to region idealny dla osób, które tęsknią za odpoczynkiem, w każdej jego postaci. Wiosną można podziwiać różnorodność górskiej przyrody, lato obfituje w wiele imprez kulturalnych i sportowych, magiczna złota jesień jest czasem wypraw na grzyby. Natomiast zima, czyli czas kiedy breńskie stoki pokrywa biały puch, daje możliwość szusowania na nartach i snowboardzie. Warto odwiedzić Brenną, Górki Wielkie i Małe, czyli miejscowości wchodzące w skład Gminy Brenna.

 

Czytaj więcej...

Istebna / Koniaków / Jaworzynka

Gmina Istebna położona jest w południowej części województwa śląskiego. Często jest ona nazywana Trójwsią Beskidzką, bowiem w jej skład wchodzą trzy malownicze wioski rozłożone na stokach Beskidu Śląskiego: Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Jest to obszar pogranicza, sąsiadujący z Czechami i Słowacją. Trójwieś znana jest z kultywowania tradycyjnego rękodzieła – koronki, rzeźby, haftu, snycerki, zwiedzić można tu wiele galerii, pracowni oraz wystaw.

Czytaj więcej...

Ustroń

Ustroń od momentu powstania do czasów współczesnych przeszedł ogromną metamorfozę. Przez siedem wieków istnienia zmieniła się w piętnastotysięczne miasto, będące popularnym ośrodkiem uzdrowiskowo – wypoczynkowym, znanym nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.
Do rozwoju Ustronia przyczyniło się wiele pokoleń mieszkańców, którzy tu żyli, pracowali, zakładali rodziny i przekazywali następcom miłość do swojej ziemi. To piękne miejsce położone wśród gór i lasów, przecięte wstęgą rzeki Wisły, jest niewątpliwie tak dla dawnych jak i współczesnych mieszkańców Ustronia, najdroższym sercu zakątkiem – symbolicznym ojcowskim domem.

Czytaj więcej...

Cieszyn

Miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, siedziba władz powiatu cieszyńskiego. Dzieje Cieszyna sięgają IX w. i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła około 1220 r. Od końca XIII w. było ono centrum księstwa cieszyńskiego.

Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę Czeski Cieszyn. W przeciwieństwie do Czeskiego Cieszyna, dzielnice prawobrzeżne są dzisiaj jednolite etnicznie – ponad 96% ludności deklaruje narodowość polską. Charakterystyczna jest natomiast różnorodność religijna z wyznaniami rzymskokatolickim i luterańskim jako dominującymi.

Czytaj więcej...